FAQ


Czy na ślubie kościelnym jest potrzebny organista?

To pytanie niezwykle na czasie! Ale zanim zaczniemy wykłócać się z księdzem o to, że organista w danej parafii brzydko śpiewa / fatalnie gra i chcemy zrezygnować z jego usług, warto wiedzieć, że według prawa kościelnego, tylko organista ma prawo odpowiadać księdzu podczas mszy. Jest to osoba odpowiednio wykształcona w tym kierunku (choć czasem jej realne umiejętności na to nie wskazują) i jest niezbędna do wypowiadania odpowiednich formuł w rytuale mszalnym. Współczesne pomysły na oprawę muzyczną bez organisty przyszły do Polski z Zachodu: pamiętajmy jednak, że tamtejsze msze są zupełnie inne, kościół ma także inne podejście do wiernych a nasi księża mocniej przestrzegają prawa i często zasłaniają się zarządzeniami odgórnymi i nie możemy im tego zabronić.

Wszelkie pomysły odejścia od ustalonych od wieków rytuałów należy koniecznie przedyskutować z księdzem. W wielu parafiach ksiądz wychodzi naprzeciw życzeniom młodym i zgadza się na wszystko – są jednak takie parafie, które ściśle trzymają się tego, co jest dozwolone. Faktem jest, że na mszy potrzebna jest jakaś osoba, która odpowie kapłanowi podczas modlitw. Msza nie jest wykładem tylko dialogiem, w myśl którego ksiądz mówi a wierni odpowiadają. Trudno wymagać, by wszyscy Wasi przyjezdni goście znali obyczaje i melodie danej parafii: głosem wiernych jest więc właśnie organista.

Jeśli Wasz organista rozminął się z powołaniem i macie obawy, że zepsuje Wam całą ceremonię, warto najpierw zapytać o możliwość zastąpienia go innym organistą. Organy potrafią grać pięknie, czule i podniośle, jeśli obsługuje je właściwa osoba. Kolejna ciekawostka: organy są jedynym instrumentem, który prawnie może grać w kościele na mszy (przez wiele wieków msze były tylko śpiewane a żadne świeckie instrumenty nie miały wstępu do kościoła).


Jaki repertuar można wybrać na ślub kościelny?

Kolejne trudne pytanie… Jeśli chodzi o mnie, jestem otwarta na wszelkie nowe piosenki kościelne i wykonam wszystko ale czasem Wasze życzenia mogą napotkać opór ze strony władz kościoła. I znowu trzeba sięgnąć do prawa kanonicznego. Kościół ewoluuje bardzo wolno i lista utworów dozwolonych podczas mszy stale się poszerza… jednak nie odbywa się to tak szybko, jak byśmy chcieli. Trudno wymagać, by na mszy dozwolona była piosenka z czołowej 10-tki RMFu, skoro kościół kilka wieków zastanawiał się, czy w ogóle może podczas mszy ktoś zagrać na skrzypcach.

O repertuarze warto, znów, porozmawiać z księdzem i z organistą. W niektórych parafiach można wykonywać co tylko chcecie, inne sztywno trzymają się odgórnych ustaleń, by zbanować nawet „Ave Maria” jako zbyt świeckie (więcej o tym możecie poczytać TUTAJ). Zanim przesłuchacie połowę Youtube’a w poszukiwaniu inspiracji, podpytajcie księdza / organistę, czy w Waszej parafii są jakieś zakazane utwory. Oni najlepiej doradzą.


Jaki repertuar można wybrać na ślub cywilny / plenerowy?

Tutaj nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Aktualny repertuar można zobaczyć TUTAJ. W cenie usługi jest też przygotowanie jednego utworu spoza repertuaru, na Wasze życzenie.


Czy można wykonać piosenkę…?

Jeśli o mnie chodzi, nie ma ograniczeń jeśli chodzi o gatunek, tematykę, wykonawcę, styl. Nie ma złej muzyki – są tylko złe wykonania 🙂 Od klasyki przez melodie ludowe po rocka – mogę zagrać praktycznie wszystko. Ograniczeniem jest dostępność akompaniamentu oraz zezwolenie księdza w przypadku ślubu kościelnego.


Ile trwa usługa oprawy muzycznej?

Ślub kościelny: ok. 40-60 minut mszy + max. 30 minut oprawy muzycznej przed mszą.

Ślub plenerowy: ok. 20 minut ceremonii ślubnej + kilkanaście minut muzyki przed ceremonią + oprawa muzyczna po ceremonii, w czasie gdy goście składają życzenia i wznoszą toast (usługa trwa do momentu, aż goście skończą składać życzenia)

Bankiet, przyjęcie, impreza firmowa, inna uroczystość: czas trwania usługi ustalany indywidualnie.


Jak wygląda rezerwacja terminu?

Gwarancją rezerwacji terminu jest podpisanie umowy oraz wpłata zadatku na konto.


Jak można podpisać umowę?

Możemy spotkać się na żywo (Września lub Oświęcim) i podpisać umowę na miejscu lub zrobić to elektronicznie: przygotowaną umowę wysyłam mailowo z moim podpisem, trzeba ją wydrukować i podpisać a następnie odesłać skan lub zdjęcie. Najmniej problemowym i ekologicznym sposobem jest podpisanie umowy Profilem Zaufanym.

Umowę można także wysłać w wersji papierowej pocztą lub kurierem.


Czy można dokonać zmian w podpisanej umowie?

Oczywiście, zawsze można podpisać aneks do umowy, obejmujący zmiany.


Czy można wypowiedzieć umowę?

Oczywiście – jednakże zadatek nie jest wówczas zwracany.


Czy ReViolin dojeżdża do…?

Bardzo lubię podróże małe i duże, często się przemieszczam i nie mam problemu, by przejechać na drugi koniec kraju – dla mnie to okazja do mini wakacji w miejscu, gdzie mnie jeszcze nie było także nawet najodleglejszą lokalizację rozważę.

Jednak… samochód na powietrze nie jeździ, trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe koszty dojazdu. Często poruszam się na trasie, którą możecie zobaczyć TUTAJ więc jeśli akurat będę przejazdem koło Waszej miejscowości, może się zdarzyć, że koszt dojazdu będzie symboliczny.


Czy do wykonania usługi w plenerze jest potrzebny prąd?

Moje nagłośnienie ma wbudowany akumulator i wytrzyma bez prądu 11 godzin, laptop wytrzyma około godziny. Także można grać w lesie, na szczycie góry, na plaży, bez konieczności zamartwiania się o kable i gniazdka.


Czy ReViolin współpracuje z innymi muzykami?

Tak, bardzo często. Jednak jako że poruszam się po całej Polsce, trudno jest mi przygotować stałe pakiety i zapewnić, że zawsze ten czy inny kolega będzie akurat dostępny w danej lokalizacji. Zapraszam do odwiedzenia zakładki POLECAJKI i złożenie zapytania o danego muzyka poprzez formularz kontaktowy.


Czy jest możliwa współpraca z naszym zespołem / DJem?

Jak najbardziej, mogę wystąpić z Waszymi muzykami, korzystając z ich nagłośnienia.


Czy ReViolin może wystąpić z moją koleżanką / siostrą / kuzynką / szwagierką itd., która chciałaby zaśpiewać Psalm / piosenkę…. ?

Tak, będzie mi bardzo miło – nie dość, że będzie pięknie to jeszcze z osobistym i wzruszającym akcentem.


Jak wynająć ReViolin na inną usługę, której nie ma w ofercie?

18-tka siostrzenicy? Rocznica ślubu dziadków? Koncert-niespodzianka podczas oświadczyn? Flash-mob w centrum handlowym? Wieczór kawalerski? Szanty na statku? Otwarcie sklepu? – nie sposób przygotować oferty na każdy pomysł, jaki macie na wykorzystanie skrzypiec. Wszystko jest możliwe, zapraszam do kontaktu przez formularz kontaktowy.


Czy jest możliwa usługa w języku obcym?

Tak: porozumiewam się płynnie po angielsku i francusku. Śpiewam często też po rosyjsku, hiszpańsku, włosku, portugalsku. Poradzę sobie w każdym języku, jeśli dacie znać odpowiednio wcześniej.


Czy jest możliwe wystawienie faktury?

Tak, wystawiam fakturę bez VAT.


Jak wygląda oprawa obiadu weselnego?

Od 15 lat pracuję na weselach, jestem jednym z konferansjerów i muzyków kilku zespołów muzycznych w Małopolsce i Wielkopolsce. Oprawa obiadu weselnego zawiera więc też elementy konferansjerki (do ustalenia): powitanie gości i młodej pary na sali, toast, Sto lat. Prowadzę dobrze znane zabawy weselne typu Taniec belgijski, Pociąg, Słoń / Kareta, zabawy drużynowe, Kaczuszki / Krasnoludek dla dzieci itp. – stawiam na zabawy integracyjne i na poziomie.

Uwaga: nie sypię sprośnymi żartami ani nie poprowadzę zabaw typu przeciąganie jajka przez nogawki męskich spodni czy ubijanie śmietany trzepaczką między męskimi kolanami, nawet jak mnie poprosicie.


Czy ReViolin może założyć suknię w kolorze butelkowej zieleni?

Wiem, że spójność kolorystyczna czy tematyczna wszystkich elementów imprezy jest dla niektórych czasami bardzo ważna. Nie mam problemu z dostosowaniem się do Waszej wizji, o ile będzie to w mojej mocy, proszę o taką informację z wyprzedzeniem.


Czy usługa w plenerze ma jakieś ograniczenia?

Tak, główną jest pogoda. I Wam i mnie zależy na usłudze na najwyższym poziomie, na co nie ma szans, gdy ma się zmarznięte ręce. Pod wpływem wilgoci skrzypce, zbudowane z delikatnego drewna, zmieniają swój strój a zatem piękna i czysta gra jest praktycznie niemożliwa. Bardzo silny wiatr zostanie wyłapany przez mikrofony i zagłuszy Waszą ulubioną piosenkę. Wszystkie sprzęty są podpięte do prądu co grozi porażeniem prądem w kontakcie z wodą. Dlatego usługi plenerowej nie da się wykonać w deszczu, śniegu i przy zbyt niskiej temperaturze, konieczne jest wtedy alternatywne zadaszone, osłonięte od wiatru i ogrzewane pomieszczenie.


Czy w ofercie jest nagłośnienie?

Tak, dysponuję mikserem, mikrofonami oraz kolumnami aktywnymi. Nagłośnienie jest wliczone w cenę oprawy muzycznej na ślubie plenerowym / cywilnym / humanistycznym.


Czy w ofercie jest oświetlenie?

Tak, dysponuję lampami stojącymi z ciepłym światłem w stylu retro, 4 led barami oraz 4 led parami RGB, które mogą posłużyć do doświetlenia miejsca występu czy też stołu, przy którym będzie udzielany ślub cywilny. Usługa wynajęcia oświetlenia jest dodatkowo płatna.